Youth Sports

Share on Facebook
Share on Twitter
Print

OPRF Strikers

U9 Boys 2, Glen Ellyn Raiders 0

(Strikers goals: Nathaniel Marcus; Assists: Seth Primack, Stephen Samuels)

U10 Boys Navy team 4, LTSC Gold 1

(Strikers goals: Sam Rolfes, Cole Hayden, John Barkidjija, Elliot Mertz; Assists: Sam Rolfes, Luke Olson 2, John Barkidjija; Outstanding game: Gabe Levin, Sam Lindsey)

U10 Boys Orange team 4, Sockers (Palatine) 3

(Strikers goals: Jacob Bevan 1, Okker Verhagen 3; Assists: Michael Woulfe, Patrick Yerkes)

U11 Boys 2, Sycamore Sycos 1

(Strikers goals: Graeme Joss, Matt Huck; Outstanding game: Shane Biggus)

U12 Boys 7, Bartlett Hawks 1

(Strikers goals: Jalen Ross 2, Rolf Verhagen 2, Connor Coughlan, Andrew Morris, Colin Varn; Assists: Malachy Schrobilgen 2, Daniel Varn, Jalen Ross, Griffen Berg; Outstanding game: Alex Arsovski, Francis Bourke)

U13 Boys 0, Hononegah Lions 0

Tinley Park Predators 4, U14 Boys Navy team 0

(Strikers: Outstanding game: Nat Schwartz)

U14 Boys Orange team 3, Glendale Heights Attack 2

(Strikers goals: Sam Hines 2, Victor Vera; Outstanding game: Laurens Verhagen)

U15 Boys 2, Lombard Firebirds 1

(Strikers Goal: Rory Landis, Aaron Lesser; Outstanding game: Devin Beleckis)

U16 Boys 0, FC United 0

(Strikers: Outstanding game: Ben Schemper)

Schwaben Olympics 1, U16 Boys 0

(Strikers: Outstanding game: Jack Spittle and Mike Michon)

U19 Boys 1, Chicago Wind National 0

(Strikers goal: Hilel Erhman; Assist: Chad Kyles; Outstanding games: Ben Fendrich, Aaron Press)

U9 Girls 0, ELA Tiger Cubs Lake Zurich 0

(Strikers: Outstanding Game: Emma Dunne and Caroline Coughlan)

U10 Girls 4, Elmhurst Elite 0

(Strikers goal: Alex Fendrich 3, Lizzie Brown 1; Outstanding game: Anna Gaeblerek)

U11 Girls 5, Wheaton Fire 0

(Strikers goal: Mikaela Gillman, Sophia Pappageorge 3, Elizabeth Reyes 1; Assists: Mikaela Gillman 3, Julia Levy 1, Casey Tencate 1; Outstanding game: Sophia Pappageorge)

Berwyn Cobras 4, U11 Girls 1

(Strikers goal: Gabrielle Klapman; Assist: Mikaela Gillman; Outstanding game: Casey Tencate)

Hinsdale Hawks 2, U12 Girls 0

U13 Girls 1, Hawks White 0

(Strikers goal: Alex Neumann; Outstanding game: Grace Molek)

U14 Girls Navy team 2, LTSC 0

(Strikers goals: Lizzie Lehman, Dianna Heredia; Outstanding Game: Daiga Eizis)

U14 Girls Orange 3, LTSC Lions Gold 0

(Strikers goal: Casey Blaha, Molly Sutton, Olivia Bird; Outstanding game: Janel Brown)

Oak Park R-Ball

Cubs 26, Yankees 17

(Yankees MVP: Austin Diaz, 3 home runs, triple)

Blue Jays 23, Diamondbacks 14

(Blue Jays MVP: Nate Godwin, 4 home runs)

Indians 22, A's 21

(Indians co-MVPs: Max Metzgar, offense; Logan Metzgar, defense)

White Sox 18, Mariners 4

(White Sox MVP: Cullen Bensen)

Marlins 24, Reds 10

(Marlins MVP: Jack Newman, great plays at first)

Yankees 18, Devil Rays 17

(Yankees MVP: Alex Williams, 3 singles, double, winning run scored)

Cubs 24, Diamondbacks 17

(Cubs MVP: Jack Goldman, 3-for-3)

Marlins 21, A's 18

RF Rapids

U9 Girls 6, Plainfield Hammerheads 0

(Rapids Goals: Kaitlin Price 3, Jenna Ronan 2, Maura Lynch; Goalkeepers: Olivia Thompson, Charlotte Jenkins, Erin McCormack)

U10 Girls 0, Fire Jrs White Wheaton 3

(Rapids Goalkeepers: Maddie Stupinski, Kerry Jones)

U11 Girls 6, Elmwood Park Express 2

(Rapids Goals: Joy Dennis 2, Sanya Ivanovic 2, Kristin Binder, Mimi Watts; Assists: Joy Dennis, Anne Swock, Nina Rossiello; Goalkeepers: Carly Jones, Katy Oldach)

U12 Girls 5, Homewood-Flossmoor 0 in State Cup Competition

(Rapids Goals: Kate Dunaway 3, Kelly Price, Zoe Swift; Goalkeeper: Amanda McAndrews)

U12 Girls 2, Team Chicago Hotshots 4

(Rapids Goals: Anna Agboola, Zoe Swift; Goalkeeper: Amanda McAndrews)

U8 Boys Red 1, Carol Stream Panthers 3

(Rapids Goals: Ian Mahanes; Assist: Marty McAndrews; Goalkeepers: Q Drane, Zaky El Metennani, Michael Coffey, Mavin Gill)

U8 Boys Black 0, Euro 1

(Rapids Goalkeepers: Joey Pasternak, Nicolas Saleh, Harrison Engoren)

U9 Boys 5, Alithsa Red Devils 0

(Rapids Goals: Will Meister 2, Michael Hoke, Kevin Price, Ian Luttrell; Assists: Kevin Price, Michael Hoke, David Hancock; Goalkeepers: Patrick Murphy, David Hancock)

U10 Boys 2, Lombard Firebirds 2

(Rapids Goals: Max Dahmani, Asher Einhorn; Assists: Kevin Moore, D.J. Arends; Goalkeeper: Colin Downey)

U11 Boys 4, Elk Grove Storm 1

(Rapids Goals: Danny Pasternak, Elias El Metennani, Steve Golz 2; Assists: Trevor Boensch, Danny Pasternak; Goalkeeper: Billy Ryan)

U12 Boys 3, Hononegah Lions 1

(Rapids Goals: Austin Doyle, Thomas Lamm 2; Goalkeeper: Sam Euler)

The U9 Girls Rapids finished first at the Hinsdale Hurricanes Classic soccer tournament The Rapids won all of the qualifying rounds and made it into the final Championship, defeating Warren United Blazers 3-1.

Other scores included: Rapids 5, Elmhurst Premier 0; Rapids 8, Twisters 1; Rapids 5, Glen Ellyn Raiders 2.

 

Reader Comments

No Comments - Add Your Comment

Comment Policy