Youth Sports

Share on Facebook
Share on Twitter
Print

AYSO

 Red Rattlesnakes 1, Team 24 0

(Rattlers goal: Adam Susman; Defensive player of the game: Ryan Chapman)

 Flames 3, Titans 0

(Flames goals: Alex Garcia, Max Gonzalez, Dali Durazo)

 Piranhas 3, Lizards 0

(Piranhas goals: Erin Svehla, Hannah Monson, Casey Tencate; Outstanding game: Kieley Smith, Olivia Soja)

 Blue Flames 3, Penguins 0

(Blue Flames: Outstanding player: Vashali Chundi.)

 Orange Crush 2, Purple Devils 1

 Red Hots 2, Bazooka's 0

 Peaches 3, Surf 1

(Peaches goals: Molly Cullinane, Lily Toan, Ava Trogus; Outstanding player: Veronica Thomas; Surf goals: Maeve McCormack; Outstanding player: Maeve Hillengas)

  Spartans 4, Highlighter 0  

(Spartans goals: Emma Baldwin, 2, Ruby Gonzalez, Elizabeth Baca)

  Lucky Leprechauns 2, Firebolts 2

(Leprechauns goals: Caroline Coughlan, Rachel Sklar; Firebolts goals: Ellie Arbetman, Amanda Schlegel)

 Blue Fire 2, Blue Demons 0

(Blue Fire goals: Emily Schreck, Hayden Gamble)

 Green Bean Team 2, Pink Panthers 1

(Pink Panthers goal: Caitlin Donneley-Power) 

 Irving Eagles 2, Knock Outs 1

 Cool Cats 2, Buzzing Bees 1

(Cats goals: Selena Robinson)

 River Rapids 4, Blue Flames 1

 Pink Fire 2, Purple Monkers 0

(Pink Fire goals: Casey Skapek, Allison Loftus)

 Lemonheads 1, Leopards 1 

(Lemonheads goal: Dale Johannesson; Anna Kindler, assist; Leopards goal: Sarah Lipo)

 Hot Shots 4, Bulldogs 2

(Hot Shots goals: Sean Obrecht, Jordan Dull, Jordan Bruce, Michael Rajter; Bulldogs goals: Tony Talia, Ray Bargi)

 Blue Monkeys  5, Yellow Dragons 2 

(Blue Monkey Goals: Ben Cavenagh, Michael Coffey, Emerson Harris, Eric Lofgren, 2; Assists: Eric Lofgren, Ben Cavenagh; Outstanding Player: Brian Huback)

 Tigers 1, Big Red 1 

(Tigers Goals: Luke Wolff; Outstanding Player: Jack Straughan; Big Red Goals: Evan Bell; Outstanding Player: Jack DeLacruz

 Warthogs 5 (OP13), Blue Bombers (OP19) 0

Warthogs goals: Nick DeAlba, 2, Connor McIlwain, Stevie Samuels, Ray Bizot)

 Blue Hawks 3, Flying Tortillas 1

(Blue Hawks goals: Mac Carey, Max Menzies 2; Assists: Noe Espinoza; Outstanding Player: Henry Poileey; Flying Tortillas goals: Risai Choubrey; Outstanding Player: Granger Shepard)

 Strikers 

 River Forest Rapids 3, U9 Boys Orange 0

(Outstanding game: Liam Kelleher)

  Rockford United SC 4, U10 Boys 2

(Strikers goals: Eric Arsovski, Jonah Phillion; Assists: Sam Michaels)

  U11 Boys Orange 6, Crystal Lake 2

(Strikers goals: John Barkidjija, Jose Chudoba, Kene Orjioke 4; Assists:  Jacob Bevan, Sam Walder, Darrius Williams, Patrick Yerkes; Outstanding game: John Barkidjija, Sam Rolfes)

 Elmwood Park Express 1, U13 Boys 0

(Outstanding game: Austin Burch, Daniel Varn)

 U14 Boys 3, Lombard Firebirds United 1

(Strikers goals: Alex Platt-Koch, Zack Smalley, Josh Leitson; Assists: Justin Wollenschlager, Gabriel Johnson, Neal Rothschild; Outstanding game: Grahame Watt, Adam Jackson)

 Kickers Unlimited 2, U9 Girls Orange 1

(Striker goals: Jana Barber; Assist: Lauren Mann)

 U9 Girls Navy 1, Woodridge Storm 1

(Striker goals: Carly Loughran; Outstanding game: Mica Beckmann)

  U10 Girls Orange 5, LTSC Lions 95/96 White 1

(Striker goals: Isa Escalona, Gabrielle Barkidjija 2, Tess Trinka, Erin Schrobilgen; Assists: Caroline Coughlan, Lauren Wilkes, Emma Dunne; Outstanding game: Gabrielle Barkidjija and Lauren Wilkes)

 Tinley Park Twisters 1, U10 Girls Navy 0

(Outstanding game: Tessa Saraceno)

  Berwyn 2, U12 Girls 0

(Outstanding game: Mikaela Gillman)

 Lightening Blue 2, U13 Girls 0 

 Bloomingdale Lightening II 2, U14 Girls Navy 0 

(Outstanding game: Laney Thompson, Faith Masi)

 Crestwood 1, U16 Girls 0

(Outstanding game: Angela DeFranco)

 Team Chicago Premier 3, U17 Girls 0

(Outstanding game: Colleen Harmon)

 Canton Quest 89 (Michigan) 3, U17 Girls 0

(Outstanding game: Janel Brown)

 U17 Girls 2, Central Illinois Select 2 

 

(Strikers goals: K. C. Gies, Janel Brown; Assists: Molly Sutton, K. C. Gies; Outstanding game: Rachel Huck)


 Rapids

 U9 Girls Black Rapids 1, LTC 2

(Rapids Goal: Laura Chicos)

 U9 Girls Red Rapids 0, Glen Ellyn Raiders 0

(Rapids Goalkeepers: Olivia Doyle, Kiarra Piazza)

 U9 Boys Black Rapids 3, OPRF Strikers Orange <0>

(Rapids Goals: Johnathan Kagan (2), Mavin Gill; Assists: Declan Levy, Connor Sbrocco; Goalkeepers: Q Drane, Joey Pasternak)

 U12 Boys won the Black Championship at the Orange and Blue Tournament, Champaign, Illinois October 1-2

 Rapids 4, Northbrook Spartans White 1

(Rapids Goals: Henry Burt, Steve Golz, Elias el Metennani (2); Goalkeepers: Nathan Mitka, Billy Brander

Outstanding Player: Henry Burt)

 Rapids 12, Danville Recreational 0

(Rapids Goals: Henry Burt (2), Elias el Metennani (2), Billy Brander, Steve Golz (2), Trevor Boensch, Mike Bower; Goalkeepers: Steve Golz, Billy Brander, Nathan Mitka; Outstanding Player: Steve Golz)

 Rapids 2, Orland Park Vipers 1

(Rapids Goals: Henry Burt, Mark McGarry; Goalkeepers: Nathan Mitka, Billy Brander; Outstanding Player: Danny Pasternak)

 Rapids 9, Chicago Blast Red 1

(Rapids Goals: Henry Burt, Darian Rushing (2), Steve Golz (2), Elias el Metennani (3), Jacob Friedman

Goalkeepers: Danny Pasternak, Billy Brander; Outstanding Player: Darian Rushing)

 U14 Boys placed second in their division at the Orange & Blue Tournament, Champaign, Illinois October 1-2

 Rapids 3, Chicago Blast 1

(Rapids Goals: Alex Gebert, Jordan Golz (2); Assists: Will Rigali, Mike Comiskey; Goalkeeper: Brendan Moore)

 Rapids 1, SASA Storm 4

(Rapids Goals: Daniel Yerkes; Assist: Jordan Golz; Goalkeeper: Brendan Moore)

 Rapids 7, Lincoln-Way Warriors 1

(Rapids Goals: Will Rigali, Matt Parrilli, Jordan Golz, Alex Gebert, Julian Owens, Alex Holterman; Assists:  John Porvaznik, Jordan Golz, Daniel Yerkes, Will Rigali, Mike Comiskey; Goalkeeper: Brendan Moore)

 Rapids 2, Orland Park Raiders 1

(Goals: Will Rigali, Sam Fodor; Goalkeeper: Brendan Moore)


 OPRF Football

Week 5

 BIG 10 

  Bantams

 Crystal Lake 20, OPRF 0

 Featherweights

 Crystal Lake 25, OPRF 24

(Huskies: Eric Oxnevad -Ryan Fish- Luke Budorick - Andrew Donlan and Avrey Cheatham great on the O-line; Jakari Cammon 4 TD)

  Middleweights

  Crystal Lake 32, OPRF 0 

 Lightweights

 OPRF 29, Crystal Lake 18 

 (Huskies: Mike Morocco, 3 TD; Xavier Venagyre 30-yd TD on pass from Joe Romano; Tony Stapleton, INT; 2-pt conversion Grant Miller)

 Heavyweights

 Crystal Lake 32, OPRF 0 

  PAC 10 

 Featherweights

  OPRF 7, Warren0

  Middleweight White

 TriCities Black 25, OPRF 6 

 Middleweight Blue

 OPRF 13, TriCities Red 12

 Lightweight White

 OPRF 44, Grayslake 7

 Lightweight Blue

 OPRF 38, Lake in the Hills 0 

(Huskies:  G.Landfair 132 yds, 2 TD; J.Donaldson 109 yds,  2 TD; B. Hague 50-yd run, 3 sacks; N. Hopkinson 12-yd reception TD from E. Kunkle; E. Kunkle, P. Alcock, TD.  J. Shaprio,  M.Trucco, lead defense with 4 solo tackles each.  J.Nowicki, INT.)

 

 

Reader Comments

No Comments - Add Your Comment

Comment Policy