Youth Sports

Share on Facebook
Share on Twitter
Print

Youth Football

Big 10

Bantams

Huntley 13, Huskies 7

Featherweights

Huskies 28, Huntley 12

(Offense lead by Ryan Nelson with 3 completed passes; Justin Starks running attack; Jason Brown; Jake Bajo and Pat Corrigan led the defense)

Middleweights

Huntley 28, Huskies 13

Lightweights

Huntley 30, Huskies 0

Heavyweights

Huskies 26, Huntley 19

(Huskies: Off. MVPs: Eric Starks and Anthony Brown, Jordan Chang, Charvis Peoples, Kevin Johnson, Jack Dittmer, Lavaris Jackson; Def. MVPs: Will Brennan, Mason Dacanay, John Freuh, Owen Budorick, Pat Lavigne)

Pac 10

Featherweights

Lake Zurich Blue 19, Huskies 7

Middleweight White

Tri-Cities White 16, Huskies 0

Middleweight Blue

Huskies 24, Warren White 20

(Huskies: Timmy Mack TD runs of 55 yds, 65 yds; Steven Piper 50-yd TD run; Marcus Ginwright 30-yd TD run)

Lightweight White

Huskies 38, Cary Blue 8

(Huskies: Jalen Ross 4 TD; Tracy Gant TD)

Lightweight Blue

Huskies 38, Warren 12

(Huskies: Chris Fitch INT; Patrick Alcock (42 yards rushing) 2 TD; Jeremy Donaldson (35 yards rushing) TD; Greg Landfair (84 yards rushing) TDl Elliot Kunkle TD)

AYSO

Hot Shots 3, Tortillas 1

(Hot Shots goals: Sam Dull 2, David Soro; outstanding player: Graham Hawthorne; Tortillas goal: Sam Munno; outstanding player: Ian Mack)

Blue Hawks 2, Stop Signs 0

(Blue Hawk goals: Kelin Silber, Mick Wilson; Assists: Noe Espinoza, Mac Carey; Blue Hawk MVP: Michael Woulfe; Stop Signs: MVP Johnny Tito)

Tigers 1, Black Dragons 0

(Tigers Goal: Patrick Coffey; Assist: Luke Wolff; Outstanding Offensive Player: Patrick Coffey; Outstanding Defensive Player: Sean Goldman; Black Dragons: Outstanding Offensive Player: Will Zimbler; Outstanding Defensive Player: Griffin Kelty)

Cyber Snowmen 4, Blue Monkeys 2

(Blue Monkey Goals: Eric Lofgren; Andrew Lofgren; Cyber Snowmen Goals: Matthew Benko 2, Liam Kelleher 2)

U10 Girls

Firebolts 3, Blue Flames 0

(Firebolts goals: Elaine Warner 2; Maggie Mitrovich)

Pink Fire 1, Sabertooth Tigers 0

(Pink Fire goal: Maggie Skalitzky)

Blue Tigers 1, Buzzing Bees 0

(Tigers goal: Sarah Nieman)

Irving Eagles 7, Luck Leprechauns 0

Blue Fire 2, Purple Panthers 2

(Blue Fire goals: Emily Schreck, Julianne Marotta)

Blue Demons 3, Pink Panthers 0

(Demons goals: Margaret Burke, Caroline Herman 2)

Hurricanes 4, Knock Outs 3

Sonic Lizards 2, Flaming Blue Torches 1

(Lizards goals: Patrick Van Erman, Jeremiah Kennedy)

Purple Pandas 9, Blue Whales 1

(Purple Pandas goals: Elena Awe 4, Kelli Quick 2, Lizzie Kertgen 1, Ella Brennan 1, Kate Richards 1; Blue Whales goal: Eva Bjornson)

Piranhas 7, Lava Rocks 0

(Piranha goals: Casey Tencate (3), Hannah Monson (2), Imani Marshall, Olivia Soja; Outstanding players: Kelsey Shattuck & Hannah Monson)

Blue Flames 5, Blue Lighting 3

(MVP: Audrey Griffin)

Bazookas 2, Flying Lizards 0

(Bazooka goals: Caitlin Bell, Eleanor Herner)

Lemonheads 4, Pink Lazers 0

(Lemonhead goals: Emma Tencate 2, Dale Johannesson, Naiomi Bidigare)

Team #11 1, Peaches #12 0

(Team #11: Katie O'Shea; Outstanding player: Clare Payne)

Strikers

U9 Boys Orange 4, Fire Jrs. 97 Red (Wheaton) 3

(Strikers Goals: Elliot Greffin 2, Ryan Blankemeier, Liam Kelleher; Strikers Assists: Ryan Blankemeier, Elliot Greffin; Outstanding Game: Daniel Bevan)

Glen Ellyn Lakers 2, U9 Boys Navy 0

(Outstanding Game: Joey Kassel)

U10 Boys 8, Elmhurst Kopion 1

(Strikers Goals: Tim Huettel 3, Johan Philion 3, Connor McIlwain, Eric Arsovski; Assists: Jonah Philion, Seth Primack, Tim Huettel, Connor McIlwain, Eric Arsovski)

U11 Boys Orange 4, Glendale Heights Attack 3

(Strikers Goals: Kene Orjioke, Okker Verhagen 2, Dimeji Williams; Assists: John Barkidjija, Okker Verhagen, Sam Walder; Outstanding Player: Dimeji Williams)

U11 Boys Navy Atlantic 5, ELA Lions Blue 4

(Strikers goals: Nick Fascione 2, Andrew Galo, Jack Tinkham, Michael Woulfe; Assists: Jack Tinkham, Zech Smith; Outstanding game: Zech Smith)

U11 Boys Navy Atlantic 4, ELA Lions Blue 1

(Strikers goals: Andrew Galo 3, Michael Woulfe; Assists: Michael Woulfe;

Outstanding game: Andrew Galo)

Bloomingdale Lightening 5, U11 Boys Navy Pacific 4

(Strikers goals: Ryan Ebersole 2, Jacob Harris, Henry Pine; Assists: Joe Tortorice; Outstanding game: Jacob Harris, Ricardo Castaneda)

U12 Boys 2, Lombard Firebirds 1

(Strikers goals: Shane Biggus, David Leitson; Assist: Ryan Huettel)

Glenview 4, U13 Boys 0

(Outstanding game: Kevin Bakker, Jordan Metcalf, Milan Stambolic)

HSC Hawks 4, U9 Girls Navy 1

(Strikers goal: Rebecca Weintrob; Outstanding game: Rebecca Weintrob)

U10 Girls Orange 4, Glen Ellyn Raiders White 0

(Strikers goals: Isa Escalona, Erin Schrobilgen, Meghan Ide, Caroline Coughlan; Assists: Gabrielle Barkidjija, Hannah Silverman, Tess Trinka;

Outstanding game: Isa Escalona, Hannah Silverman)

Kickers United 1, U13 Girls 0

U14 Girls Orange 1, BTSC Hawks White 0

(Outstanding game: Megan Rogers, Ali Brozek)

U16 Girls 4, Carol Stream 0

(Strikers goals : Angela De Franco 2, Gaby Davidson, Lizzie Lehman;

Outstanding game: Angela De Franco)

Hyde Park 1, U17 Girls 0

(Outstanding game: Janel Brown)

Rapids

U8 Boys Rapids 5, FCB 0

(Rapids Goals: Paddy Dwyer, Ethan Gillman, Kailan Lee (2), Robert McCaffrey-Boss; Assists: Nathaniel Jakaitis; Goalkeepers: Liam Bower, Robert McCaffery-Boss, Phillip Ott, Jacob Palley)

U12 Boys Rapids 1, Bartlett Hawks 4

(Rapids Goals: Henry Burt (PK), Rapids Goalkeepers: Billy Brander, Billy Ryan, Outstanding player: Mark McGarry)

U12 Rapids 1, Elk Grove Storm 4

(Goalkeepers: Billy Ryan, Goals: Mike Bower, Outstanding player: Darian Rushing)

U13 Boys Rapids 3, Elk Grove Arsenal 3

(Rapids Goals: Thomas Lamm, Roman Zwaycz, Goalkeeper: Sam Euler)

U14 Boys Rapids 0, WC United 0

(Goalkeeper: Brendan Moore)

U11 Girls Rapids 0, Glen Ellyn 2

(Goalkeepers: Maddie Stupinski, Gabby Gadsby)

U12 Girls River Forest Rapids 1, Park Ridge Fire 1

(Rapids Goals: Joy Dennis, Assists: Casy Tencate, Goalkeepers: Carly Jones, Katy Oldach)

Reader Comments

No Comments - Add Your Comment

Comment Policy